Veltlínske červené skoré

Stručná charakteristika

Pôvod: Rakúsko

Šľachtenie: Veltlínske červené x Silvánske zelené

Farba: Zlatožltá

Vôňa: Domáce ovocie

Cukornatosť muštu: 15 – 18 °NM

Obsah kyselín: 8 – 10 g.l-1Iné jazyky

Česká republika: Veltlínske červené ranné, Večerka, Masový hrozen, Malvazinka
Francúzsko: Valtliner rouge précoce, Malvoasie rouge du Pô
Nemecko, Rakúsko: Früher roter Malvasier, Frühroter Veltliner, Italienischer Malvasier
Taliansko: Malvoasia rossa

Pôvod a rozšírenie:

Existuje domienka, že je jej pravlasťou talianske údolie Valteline, ale táto odroda nie je v Taliansku vôbec rozšírená. Pravdepodobnejšie pochádza z Dolného Rakúska, kde sa aj hojne pestuje. Najnovšie genetické výskumy naznačujú, že je náhodným krížencom Veltlínskeho červeného s Silvánskym zeleným. Okrem Rakúska sa pestuje v Maďarsku. V Českej republike sa pestuje na 280,7 ha. Na Slovensku zaberá približne 2 % plochy vinohradov a pravdepodobne sa bude táto plocha stále zmenšovať. Zaregistrovaná je od roku 1952.

Morfológia:

List: Stredne veľký až veľký, výrazne 5 laločnatý, s plytko sieťovitým povrchom. Na spodnej strane je hladký. Strapec: Stredne veľký až veľký, priemerne 120 mm dlhý, hustý, cylindrický aj cylindricko-kónický s krátkou stopkou. Bobuľa: Malá až stredne veľká, guľovitá až elypsoidná (13 x 12 mm), červená, pravidelná.

Fenológia:

Je relatívne skoro dozrievajúca odroda. Nepučí skoro, ale kvitne už medzi prvými. Dozrieva najčastejšie v tretej dekáde septembra.

Agrobiológia:

Poloha a pôda: Na polohu je nenáročná. Neznáša však vlhké nížinné polohy, lebo hrozno ľahko hnije. Pre túto odrodu sa odporúčajú pôdy suché, nie príliš úrodné pôdy. Rez a vedenie: Vhodné je vysoké aj stredné vedenie. Odporúčané zaťaženie je 8 očiek na m2. Úroda: Úrodnosť sa pohybuje nad 10 t.ha-1, pričom dosahuje cukornatosť 15 – 18 °NM a obsah kyselín sa pohybuje v rozmedzí 8 – 10 g.l-1.

Enológia:

Veltlínske červené skoré je vhodná odroda predovšetkým pre výrobu kvalitných akostných vín. Je tiež veľmi dobrou zložkou ,,cuveé“. Technológiu vína treba smerovať cestou zvýraznenia aromatického prejavu vína a zachovania sviežej kyseliny k chuťovému dojmu vína. Preto je vhodné dôkladnejšie odkalenie muštu, aplikácia čistej kultúry kvasiniek a kvasenie pri nižších teplotách. Táto technológia pomôže získať svieže a veľmi rýchlo a dobre pitné víno. Pre zachovanie tohto stavu vína je vhodné fľašovať pod plastové uzávery. Veltlínske červené skoré dáva vína jemne ovocné, s tónmi domáceho ovocia, s jemnou chuťou a pikantnou kyselinkou.

Použité zdroje:
PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7

Značky: